Z Katedry Płockiej do KL Soldau.

Wrzesień to miesiąc wielu rocznic historycznych. Szczególnie przeżywanymi wydarzeniami jest rocznica wybuchu II Wojny Światowej oraz agresji sowieckiej na Polskę. W ostatnią sobotę miesiąca do Działdowa przybyli pielgrzymi z diecezji płockiej wraz z proboszczem tamtejszej katedry – ks. Stefanem Cegłowskim. Wśród pielgrzymów byli więźniowie obozu koncentracyjnego w Działdowie – jedni z nielicznym, którzy są jeszcze pośród nas.

Gościem specjalnym, który zdecydował się spędzić z nami ten dzień był Pan Piotr Szubarczyk – pracownik Instytutu Pamięci Narodowej, oddział w Gdańsku. Gospodarzem wydarzenia był ks. kanonik Marian Ofiara – kustosz Sanktuarium Błogosławionych Męczenników Działdowskich, jeden z nielicznych badaczy historii niemieckiego i sowieckiego obozu w Działdowie. W uroczystościach brali udział również członkowie Stowarzyszenia „Pamięć i Tożsamość”.

O godz. 10.00 w sanktuarium rozpoczęła się Msza Święta w intencji prześladowanych chrześcijan oraz za ofiary niemieckich i sowieckich zbrodni. Następnie pielgrzymi udali się na plac dawnego niemieckiego obozu KL Soldau. Na miejscu głos zabrał Pan Zenon Gajewski – prezes stowarzyszenia, który omówił podejmowane działania na rzecz promowania wiedzy historycznej dotyczącej ofiar i historii obozu oraz Pan Piotr Szubarczyk, który mówił o miejscu pamięci, a także o reparacjach wojennych. Po wystąpieniach delegacje złożyły wieńce oraz zapaliły znicze.

Kolejnym punktem była modlitwa za wszystkie ofiary obozu w Działdowie, a w szczególny sposób za duchowieństwo z diecezji Płockiej, którą prowadził Ks. Stefan Cegłowski. Odmówiono koronkę do Miłosierdzia Bożego, a także odśpiewano pieśń do Błogosławionych Męczenników, którą ułożyła Pani Teresa Krowicka-była więźniarka obozu KL Soldau. Na koniec spotkania w niemieckim obozie głos zabrał ks. kan. Marian Ofiara, który przypomniał, że pod względem eksterminacji polskiego duchowieństwa obóz Soldau zajmuje trzecie miejsce w niemieckiej polityce eksterminacyjnej. Dla porównania, w obozie koncentracyjnym w Dachau zostało zamordowanych 798 osób duchownych, w Oświęcimiu 167, a w obozie Soldau – 88. W Sachsenchausen-85, w Gusen-71, w Stutthofie-40.

Na zakończenie pobytu w Działdowie pielgrzymi pojechali na Górę Komornicką, aby również tak oddać hołd pomordowanym więźniom KL Soldau.

Pan Piotr Szubarczyk, we współpracy ze stowarzyszeniem, podejmie się zapisu notacji historycznych z udziałem byłych więźniów obozu. Dzięki temu historia, którą noszą te osoby zostanie zachowana dla przyszłych pokoleń. Efekt tych działań będziemy mogli zobaczyć w niedalekiej przyszłości.

 

 

 

Pieśń ku czci Bł. Męczenników

Melodia: Kiedy ranne wstają zorze

Słowa: Teresa Krowicka, płocczanka

30 X 2017

1. Nasi Bracia – męczennicy

Przybywamy do Was z Płocka

Aby prosić Boga Ojca

By to miejsce było święte

2.Tutaj nasi męczennicy

Nigdy nie zdradzili Boga

Chociaż tortur wróg nie szczędził

Krzyż Jezusa był im mocą

3. Dziś składamy hołd pamięci

Męczennikom tu w Działdowie

Boże Wielki uchroń miejsce

Krwią męczeńską okupione ( bis)

About the author: admin