W trosce o pamięć i tożsamość.

1 marca b.r. obchodzić będziemy kolejny już Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. To stosunkowo nowe święto narodowe ogłoszone zostało na mocy ustawy z dnia 3 lutego 2011 roku. Choć w odróżnieniu od innych tego typu uroczystości, 1 marca nie jest dniem wolnym od pracy, co roku w te szczególne obchody angażują się obywatele w całym kraju oraz poza jego granicami. W wielu miastach i miasteczkach organizowane są min. biegi ku czci polskich bohaterów, pokazy wystaw, filmów, warsztaty czy gry edukacyjne.

W tym roku, dzięki wspólnej inicjatywie naszego lokalnego Stowarzyszenia Odnowy Chrześcijańskiej ,,Pamięć i Tożsamość”, Centrum Kształcenia Ustawicznego oraz Interaktywnego Muzeum Państwa Krzyżackiego, ten dzień zostanie upamiętniony również w Działdowie. W naszym mieście, 2 marca, odbędzie się prelekcja poświęcona tematyce Żołnierzy Wyklętych. Na pierwszą część obchodów zapraszamy już o godz. 11, do Auli CKU, ul. Polna 11 A. Druga część rozpocznie się o godz. 17.
Wstęp na obie części jest wolny. Prelegentami, którzy zaszczycą nas swoją obecności oraz uświetnią spotkanie swoimi wystąpieniami będą: prof. Ryszard Juszkiewicz, dr Waldemar Brenda oraz  Pan Patryk Kozłowski – dyrektor Interaktywnego Muzeum Państwa Krzyżackiego w Działdowie.

W ramach uczczenia pamięci o podziemiu niepodległościowym z lat 1944 – 1963 Stowarzyszenie zorganizowało również internetowy konkurs skierowany do młodzieży, którego rozstrzygnięcie wraz z wręczeniem cennych nagród odbędzie się podczas oficjalnych obchodów.

About the author: admin