Pierwsza zbrodnia UPA. Prelekcja o Rzezi Wołyńskiej .

8 lutego, w Centrum Kształcenia Ustawicznego w Działdowie odbyła się prelekcja pt. ,,Antypolska akcja” OUN i UPA Bandery – Rzeź Wołyńska. Wykład został zorganizowany w związku z 74. rocznicą pierwszego, masowego ukraińskiego mordu na ludności polskiej w kolonii Parośla. Na skutek tych bestialskich działań śmierć poniosło ok. 173 osób. Był to kolejny wykład z cyklu ,,Z historią na TY”, pod patronatem honorowym Senator RP Pani Bogusławy Orzechowskiej, która zaszczyciła uczestników swoją obecnością.

Do wysłuchania przygotowanego referatu oraz obejrzenia filmu, w dwóch oddzielnych grupach, została zaproszona działdowska młodzież licealna oraz mieszkańcy naszego miasta. Prelegent, prezes Stowarzyszenia – Pan Zenon Gajewski, mówił przede wszystkim o tle politycznym towarzyszącym wydarzeniom na Wołyniu, ich przebiegu oraz skutkach, rzutujących na historię nowożytną oraz stosunki dyplomatyczne Polski i Ukrainy.

Wg szacunków, na skutek Rzezi Wołyńskiej, życie straciło ok. 100-130 tys. osób. W tej sprawie Instytut Pamięci Narodowej rozpoczął 32 śledztwa. Wszystkie, na drodze do prawdy, napotykały szereg trudności. Mimo tego, każde z nich potwierdza, że na ziemiach północno-wschodniej Polski, w okresie od lutego 1943 do lutego 1944 roku, miało miejsce ludobójstwo, którego dopuścili się ukraińscy nacjonaliści.

Na zakończenie Pan Zenon Gajewski podkreślił, że znajomość historii Polski jest ważna, ponieważ dzięki niej budujemy naszą narodową tożsamość. Nawiązując do słów św. Jana Pawła II podkreślił, że naród, który nie zna swojej historii umiera, a umarli tak naprawdę nie milczą, oni najgłośniej wołają upominając się o pamięć. Ich głosu nie da się zagłuszyć.

W ramach prelekcji, wśród uczestników, przeprowadzona została ankieta, której wyniki wykazują, że 58% słuchaczy przed wykładem nie posiadało żadnej wiedzy na temat Rzezi Wołyńskiej. 97 % z nich uznało, że tego typu spotkania są pomocną i interesującą formą edukacyjną, która pomaga rozszerzyć wiedzę historyczną. Prelekcja, w skali 1 do 5, uzyskał ocenę 4,3.

Jak wynika z wypowiedzi samych uczestników, istnieje realna potrzeba, aby tego typu spotkań edukacyjnych było więcej. Ufamy, że dzięki wspólnej pracy i zaangażowaniu wielu ośrodków działających w naszym mieście, będziemy w stanie zrealizować wszystkie, interesujące i ważne, z punktu widzenia budowy naszej wspólnej tożsamości, projekty.

Autor tekstu:  Maria Cegiełka

About the author: admin