Niemiecka samoobrona na Pomorzu Gdańskim.

Zapomniani kaci Hitlera” – pod tym hasłem, 20 września, odbyła się kolejna prelekcja z cyklu „Z historią na TY”. Wykład dla młodzieży poprowadziła Pani dr Izabela Mazanowska z Delegatury Instytutu Pamięci Narodowej w Bydgoszczy. Spotkanie zorganizowane zostało w nawiązaniu do 78. rocznicy wybuchu II wojny światowej.

Selbstschutz funkcjonował na terenach okupowanych przez III Rzeszę. Szczególnie prężnie działał na terenach Pomorza Gdańskiego, gdzie liczba członków wynosiła nawet 38 tys. Była to organizacja o charakterze paramilitarnym. Jej członkami byli miejscowi Niemicy, Volksdeutsche. W założeniu Selbstschutz, czyli niemiecka samoobrona, miała bronić niemieckich majątków, kobiet i dzieci. W rzeczywistości jednak okazało się, że głównym celem jej działalności była masowa eksterminacja Polaków i Żydów. Członkowie samoobrony, którzy swoją działalnością i postawą udowodnili bezgraniczne oddanie Rzeszy, po rozwiązaniu organizacji zasilili kadrę SS.

Po zakończeniu prelekcji młodzież zadawała bardzo dużo pytań w nawiązaniu do tematu, co pokazuje, jak duże zainteresowanie budzi problem działalności samoobrony niemieckiej, szczególnie w kontekście terenów Powiatu Działdowskiego.

Wydarzenie zostało objęte patronatem Warmińsko-Mazurskiego Kuratora Oświaty Pana Marka Nowackiego . Patronat medialny – moje-dzialdowo.pl

About the author: admin